Rozróżnia się bezpieczniki wodne niskiego ciśnienia i wysokiego ciśnienia, zabezpieczające wytwornice przed uszkodzeniem w chwili powrotu płomienia z palnika, oraz bezpieczniki suche, zabezpieczające również reduktory acetylenowe i butle przed powrotem płomienia z palnika. Zwraca się uwagę, aby nie stosować bezpieczników suchych w miejsce bezpieczników wodnych, ponieważ nie ma pewności skutecznego zabezpieczenia wytwornic przed przedostaniem się płomienia z palnika.
Węże gumowe do tlenu i acetylenu
Węże tlenowe wykonane są z gumy odpornej na działanie tlenu z przekładkami płóciennymi ze specjalnej tkaniny lub stalowymi w celu zwiększenia wytrzymałości. Węże acetylenowe wykonane są z gumy odpornej na działanie węglowodorów z przekładkami płóciennymi w celu zwiększenia wytrzymałości.
Węże gazowe są oznaczone kolorami, podobnie jak butle gazowe. Kolorem niebieskim są oznaczone węże tlenowe, a kolorem czerwonym - węże acetylenowe. Węży acetylenowych nie należy stosować jako tlenowych i odwrotnie, gdyż wytrzymałość węży acetyle nowych jest dużo mniejsza niż tlenowych. Średnica węży acetylenowych wynosi około 6 mm i 9 mm, a tlenowych około 5 mm i 9 mm. Węży o długości ponad 5 m nie powinno się stosować do wytwornicy niskiego ciśnienia, ze względu na spadek ciśnienia acetylenu. Łączenie krótkich odcinków węży należy tak wykonać, aby nie uchodził gaz i aby łączenia były wytrzymałe. Nowe węże należy każdorazowo przedmuchać.
W zależności od ciśnienia roboczego i średnicy wewnętrznej rozróżniamy:
węże tlenowe normalne TN, ciśnienie próbne 2 Mpa ( 20 at ), ciśnienie robocze 1 Mpa ( 10 at ), średnica wewnętrzna 4 mm, 6 mm, 9 mm, kolor niebieski;
węże tlenowe ciężkie TC, ciśnienie próbne 5 Mpa ( 50 at ), ciśnienie robocze 2,5 Mpa ( 25 at ), średnica wewnętrzna 9 mm, 12 mm, 16 mm, kolor niebieski;
węże acetylenowe, ciśnienie próbne 1,2 Mpa ( 12 at ), ciśnienie robocze 0,15 Mpa ( 1,5 at ),kolor węży czerwony.
Wytwornice acetylenu
W zależności od dopuszczalnego nadciśnienia acetylenu w wytwornicy dzieli się je na wytwornice niskiego ciśnienia (o nadciśnieniu do 0,01 MPa) i wysokiego ciśnienia (o nadciśnieniu do 0,15 MPa).
W zależności od sposobu kontaktu karbidu z wodą wytwornice dzieli się na:
dopływowe (wodę doprowadza się do karbidu),
wsypowe (karbid wsypuje się do wody),
stykowe (kontakt wody z karbidem jest okresowy).
Wytwornice dopływowe w zależności od liczby szuflad na karbid dzieli się na jedno - lub wieloszufladkowe.
Wytwornice stykowe dzieli się na:
wyporowe (ładunek karbidu w położeniu stałym); kontakt karbidu z wodą okresowy - przy zmianie jej poziomu,
nurkowe (ładunek karbidu w położeniu zmiennym); kontakt wody z karbidem przez zamoczenie karbidu w wodzie przy zmianie położenia karbidu.
Ze względu na sposób użytkowania wytwornice dzieli się na stałe i przenośne.
Wytwornicę niskiego ciśnienia przedstawiono na rysunku. Głównymi częściami wytwornicy są: zbiornik karbidu, zbiornik wody i zbiornik gazu. Do dodatkowego wyposażenia należy oczyszczacz i bezpiecznik wodny.
Eksploatowana wytwornica musi również znajdować się w oddzielnym pomieszczeniu.
Oszczędzacz gazu jest urządzeniem umożliwiającym szybkie otwieranie i zamykanie dopływu tlenu i acetylenu do palnika przy krótkotrwałych przerwach w pracy oraz zapewniającym szybkie zapalenie bez każdorazowej regulacji płomienia.
Gazy techniczne
Acetylen
Acetylen rozpuszczony techniczny C2H2 otrzymuje się przez rozpuszczenie w acetonie pod ciśnieniem gazowego acetylenu powstałego w wyniku działania rozpylonej wody na karbid (węglik wapnia). Acetylen jest gazem bezbarwnym o słodkim smaku, lżejszy od powietrza. Techniczny acetylen zanieczyszczony jest powietrzem, siarkowodorem, amoniakiem i fosforowodorem, który nadaje acetylenowi charakterystyczny, słaby zapach, przypominający woń czosnku. Zawartość tych zanieczyszczeń łącznie nie może przekraczać 2% objętości.
Acetylen jest gazem łatwopalnym, zapalony w powietrzu płonie jasnym, silnie kopcącym płomieniem, którego temperatura wynosi ok. 2400oC. Zmieszany z tlenem w specjalnym palniku daje płomień o bardzo wysokiej temperaturze dochodzącej do 3100o C. Acetylen jest gazem wybuchowym, zwłaszcza pod ciśnieniem i w stanie ciekłym, nie można go więc sprężać w butlach ciśnieniowych, ani skraplać.
Z powietrzem i tlenem tworzy mieszaniny wybuchowe w granicach 2,3-82% obj. acetylenu. Acetylen rozpuszczony (acetylen nierozpuszczony, sprężony do ciśnienia powyżej 0,15 MPa, grozi wybuchem) w acetonie traci swe właściwości wybuchowe, dlatego też przechowuje się go i przewozi w butlach stalowych wypełnionych nasyconą acetonem porowatą masę składającą się zwykle z mieszanin ziemi okrzemkowej i węgla drzewnego. Acetylen pakowany jest w butle stalowe bez szwu wypełnione materiałem porowatym. Butle pomalowane są na czerwono (wczesniej na żółto) i mają czarny napis "ACETYLEN" zgodnie z PN-75/M-69210.
Acetylen do spawania otrzymuje się w wytwornicach, przez działanie wody na karbid. Acetylen o objętości jednego metra sześciennego waży 1,17 kg (przy temp. 0°C). Temperatura płomienia acetylenowo-tlenowego w odległości 2-5 mm od końca jądra wynosi około 3100°C. Acetylen w stanie sprężonym (maks. do 0,15 MPa) i jako mieszanina z tlenem lub powietrzem stanowi mieszaninę wybuchową - stąd jest bardzo niebezpieczny dla otoczenia.
Acetylen i karbid powinny być magazynowane w oddzielnym, suchym i przewiewnym pomieszczeniu.
Tlen
Tlen w stanie wolnym występuje w powietrzu (2 % obj.) w postaci dwuatomowych cząsteczek O2.
Jest gazem bezbarwnym, bez smaku i zapachu, cięższy od powietrza, niepalnym (ale niezbędnym w procesach spalania). Tlen, sprężony pod ciśnieniem 15 MPa przewozi się w butlach stalowych (albo stanowiących jedną całość - wiązkach butli), oznaczonych, niebieską farbą z napisem białym, "TLEN" i z nakręconym kołpakiem ochronnym zgodnie PN-75/M-69210. Butle stalowe wykonywane są bez szwu, o pojemności 0,4; 1; 2; 5; 8; 10; 27; 40; 45; 50 dm3 zgodnie z PN-67/M-69222, zaopatrzone w szczelne zawory wg PN-65/M-69228 do tlenu technicznego, pomalowane są na niebiesko z białym napisem "TLEN".